Get Adobe Flash player

Jesteś tutaj

Strona główna

RAKSZAWSKIE ŚWIĘTO TEATRU

 

W dniu 13 maja 2010r. w Publicznym Gimnazjum w Rakszawie odbył się już III Przegląd Teatrów Szkolnych im. Zenony Turskiej. Zmagania grup teatralnych przebiegały pod patronatem Wójta Gminy Rakszawa Marii Kula i Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Impreza ta była częścią ogólnopolskiej akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2010”, koordynowanej przez Urząd Gminy w Rakszawie.

Nasza skromna inicjatywa uczczenia pamięci pani Turskiej w formie konkursu grup teatralnych przyciąga coraz większą liczbę zespołów, a poziom przedstawień rośnie z roku na rok. Jako organizatorzy bardzo chciałyśmy, aby ta impreza miała wysoki poziom i rozwijała talenty młodych ludzi. W tym celu nawiązałyśmy współpracę Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Szczególnie zależało nam na skompletowaniu profesjonalnego jury, które, oprócz nagrodzenia zespołów, mogłoby udzielić młodym aktorom cennych wskazówek. Tak oto przewodniczącym komisji oceniającej był pan Grzegorz Eckert – aktor Teatru "Maska”.

Gościliśmy także dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – pana Waldemara Matuszewskiego, który ufundował dodatkowe nagrody nie tylko dla zwycięzców konkursu, ale i dla wszystkich zespołów. Nasza inicjatywa została przez niego bardzo pozytywnie oceniona. Entuzjastycznie wypowiadał się o pomyśle i organizacji Przeglądów Teatralnych oraz  docenił tradycje teatralne w naszej miejscowości. Oto, co w 5 numerze Teatralnej gazety kulturalnej „Zza KULIS” pisał o naszym działaniu:

Rakszawa teatrem stoi

W podrzeszowskiej gminie Rakszawa odbył się 13 maja 2010 roku teatralny maraton: III Przegląd Teatrów Szkolnych. Jego patronką jest Zenona Turska (1917 - 2000), miłośniczka Teatru i pedagog - od roku 1948 prowadziła Rakszawski Teatr Szkolny. Dziś pani wójt Maria Kula oraz dyrektorka rakszawskiego gimnazjum im. ks. Stefana Wyszyńskiego pani Marta Radomska czuwają nad kontynuacją tego wielkiego dzieła wychowywania poprzez teatr. Tę tradycję postanowiły podjąć dwie panie pedagog: Monika Figiela i Anna Fus, organizatorki Przeglądu. O objęcie patronatem poproszono Teatr im. Wandy Siemaszkowej i Wójta Gminy Rakszawa. W komisji konkursowej z ramienia Teatru zasiadł (wobec pełnej zajętości zespołu Siemaszkowej grającego w tym samym czasie "Pana Tadeusza") aktor zaprzyjaźnionej "Maski" - magister sztuki lalkarskiej Grzegorz Eckert. Dyrektor Matuszewski zaś został zaproszony do otwarcia Przeglądu. (…)

 Cierpliwa i pełna pasji postawa owładniętych teatrem młodych uczestników i dorosłych organizatorów Przeglądu kazała zestawić ze sobą dwie zasłużone dla teatru Podkarpacia postaci: Wandy Siemaszkowej i Zenony Turskiej - obu potrafiących porywać i zarażać teatrem. Obie wielkie kobiety zbudowały solidny, wygrywający próbę czasu teatralny fundament, na którym warto tworzyć i budować. Obie panie udowodniły, że Teatr to sposób na życie.
P.S. Wzruszająca jest informacja, że w magazynie Rakszawskiego Teatru Szkolnego z wielkim pietyzmem przechowywane są wciąż , i wciąż służą scenie kostiumy podarowane wiele lat temu przez Teatr Siemaszkowej.

Zgłoszone zespoły wystawiły półgodzinne spektakle: 6 w kategorii szkół podstawowych i 3 w kategorii gimnazjum. Laureatem pięciogodzinnych zmagań zostały spektakle:

  • Co się na tej wsi porobiło Szkoła Podstawowa w Wólce Łętowskiej wiarygodnie odmalowała realia polskiej wsi. Pod okiem pani Iwony Dmitrowskiej młodzi aktorzy stworzyli świetne kreacje, podejmując się trudnego zadania mówienia językiem gwarowym.
  • Ósma góra Aktorzy Gimnazjum w Rakszawie, przygotowani przez panią Monikę Figiela, świetnie bawili się na scenie, przekonując wszystkich, że bardzo trudno jest stworzyć dobrą baśń. Wszyscy młodzi aktorzy stworzyli ciekawe kreacje, zaś Arkadiusz Radomski za rolę kmiecia otrzymał nagrodę jury dla najlepszego aktora.

 Wyróżnienia zdobyły spektakle:

·         Księżniczka na ziarnku grochu Młodzi aktorzy „Teatrzyku jak się patrzy” w pięknej baśni scenicznej przygotowanej przez panią Małgorzatę Rybińską i uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Rakszawie od pierwszych słów przykuli uwagę widzów. Szczególne wyrazy uznania należą się uczennicy Karinie Fleszar, która za rolę królewskiego błazna otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki w kategorii szkół podstawowych.

·         Królowa śniegu Spektakl przygotowany przez panią Małgorzatę Mach i uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola Nr 1 w Rakszawie poprzez piękną muzykę, śpiew, wspaniałe dekoracje porwał widzów w półgodziną podróż w niezwykły świat baśni.

 Ponadto gościliśmy zespół ze Szkoły Podstawowa Nr 3 w Rakszawie. Uczniowie pod okiem pani Beaty Babiarz w pięknych dekoracjach przedstawili barwną sztukę pt. Świniopas autorstwa pani Teresy Rupa, kreując w niej świat życia dworskiego. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Węgliskach razem z panią Anną Babiarz zaprosili widzów w Zaczarowany świat baśni Andersena. Aktorzy ze Szkoły Podstawowej w Wydrzu wszystkich straszyli, bawili i wzruszali w sztuce przygotowanej przez panią Halinę Decowską pt. O straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku. Odtwórca roli Szewczyka Dratewki - Szymon Bełz, otrzymał nagrodę jury dla najlepszego aktora w kategorii szkół podstawowych .

Oczekiwanym przez wszystkich występem było przedstawienie Gimnazjum z Krzemienicy. Szkoła ta już po raz trzeci gościła na naszym Przeglądzie, zawsze prezentując wysoki poziom artystyczny. Również w tym roku młodzi aktorzy bawili wszystkich spektaklem pt.  Śpiąca Królewna wg Sławomira Mrożka. Gościliśmy również Publicznego Gimnazjum w Wysokiej, które w pięknych strojach z epoki przedstawiło fragmenty Pana Tadeusza. Oba zespoły zaprezentowały się na wysokim.

 Dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Rakszawie, Browaru Van-Pur, Firmy Handlowo-Usługowej „Instalex II” i pod życzliwym okiem naszej patronki - pani Zenony Turskiej Rakszawa wyrasta na lokalne centrum teatru amatorskiego, a kolejne Święto Teatru w Rakszawie należy uznać za bardzo udane.

 

Organizatorzy:

Monika Figiela, Anna Fus

 zdjęcia