Get Adobe Flash player

Jesteś tutaj

Strona główna

Grzybobrania to polska tradycja, całe zjawisko kulturowe i element naszej tożsamości. Ponad 450 lat temu widokiem suszących się w spiżarni grzybów kontentował się jesienią poczciwy ziemianin Mikołaj Rej. „Panienki za wysmukłym gonią borowikiem, którego pieśń nazywa grzybów pułkownikiem” – to fragment znanego opisu grzybobrania jako rozrywki towarzyskiej w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. Dziś dla wielu osób to głównie miły sposób spędzenia wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, integrujący wszystkie pokolenia.

glaleria  

Dla innych zbiór i sprzedaż grzybów to także praca i sposób uzupełnienia domowych budżetów. Wszystkich łączy zamiłowanie do smaku grzybów: suszone, marynowane, duszone czy smażone są nieodzownym składnikiem typowych dla naszej kuchni potraw.. Bez grzybów nie sposób wyobrazić sobie naszej kuchni, a przecież o ileż lepiej smakują te własnoręcznie zebrane i przyrządzone.

            Tę nietypową imprezę w rakszawskim środowisku, zainicjował 11 lat temu  pasjonat, znawca i wielki miłośnik grzybów – nauczyciel Marcina Bardjan. Wpisała się ona już na stałe w kalendarz imprez organizowanych rokrocznie w Gminie Rakszawa. Głównym przesłaniem tych zawodów są:  popularyzacja wśród młodzieży podstawowej wiedzy o gatunkach grzybów, kształtowanie umiejętności identyfikacji grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących oraz rozbudzanie zamiłowania do grzybobrania.

            W tym roku głównym organizatorem imprezy była Szkoła Podstawowa nr 1. Środki finansowe na organizację zapewnił dyrektor szkoły Pan Janusz Krupczak, który jednocześnie zapewnił uczestnikom obsługę gastronomiczną. Na zakończenie zawodów było ognisko, pieczenie kiełbasy. Oprawę muzyczną zapewniła Pani Małgorzata Grzesik, która przygrywała na gitarze uczestnikom śpiewającym popularne piosenki harcerskie. 

            Do udziału w tegorocznych zawodach dołączyli harcerze, warto dodać, że byli również uczestnicy spoza Rakszawy.

            A oto drużyny uczestniczące w zawodach:

Szkoła Podstawowa nr 1  – opiekun Marcin Bardjan,

Szkoła Podstawowa nr 2 – opiekun Ireneusz Janas,

Szkoła Podstawowa w Węgliskach – opiekun Anna Babiarz,

Gimnazjum – Rakszawa – opiekun Grażyna Kochman,

Wola Dalsza – dwie drużyny uczniów harcerzy ze szkoły podstawowej i dwie Panie opiekunki,

Markowa – 3 harcerzy.

Łącznie w imprezie udział wzięło ponad 30 młodzieży.  

            Zwycięzcami XI Gminnych Międzyszkolnych Zawodów w Grzybobraniu zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Pozostałym uczestnikom zostały przyznane 2 miejsca.

             Na zakończenie zawodów  organizator Marcin Bardjan podziękował wszystkim uczestnikom za udział i tradycyjnie zaprosił do udziału w przyszłym roku.

             Niech dołączone fotografie dopowiedzą resztę. 

 

 

Dział: