Get Adobe Flash player

Jesteś tutaj

Strona główna

W dniu 13.06.2018 roku z okazji Dnia Sportu i Dnia Dziecka w naszej szkole odbył się Rajd Pieszy, szlakiem dydaktyczno-przyrodniczym, „Pod Grabiną”.

galeria

O godzinie 9.00, po sprawdzeniu obecności w klasach, zebraliśmy się na placu przed budynkiem naszej szkoły i dziesięć minut później wyruszyliśmy w trasę. Pogodę do marszu mieliśmy „jak na zamówienie”.  Początkowym etapem naszej drogi było dojście do lasu na Wołochach. Przed wejściem do lasu wszyscy solidnie „spryskali się” środkami przeciw komarom i kleszczom. Leśnymi ścieżkami dotarliśmy do przysiółka Pod Grabiną. Na chwilę obecną mieszka tam zaledwie kilka rodzin, a tereny wokół stały się kopalnią piasku, który wykorzystywany jest do budowy dróg ekspresowych i autostrad.

Pierwszym przystankiem w naszym rajdzie okazał się „Stary Dąb”. Drzewo rozmiarów pomnikowych o obwodzie 520 cm. Obok mogliśmy zobaczyć fundamenty starej gajówki. Za dębem dostrzegliśmy glinianki z charakterystyczną roślinnością wodną.  Las w tym miejscu budują głównie buki i dęby czerwone. Ruszyliśmy dalej w drogę i dotarliśmy do kolejnego przystanku „Dwie Sosny”. Są to już martwe dwie stare sosny, które jak głosi legenda, zostały posadzone na upamiętnienie przemarszu wojsk napoleońskich przez ziemie polskie. Po uzupełnieniu płynów i po zjedzeniu kanapek oraz batoników ruszyliśmy dalej. Kolejne przystanki, które napotkaliśmy na naszej trasie to „Okopy wojenne” i  „Ols”.

Po upływie dwóch i pół godziny, zmęczeni, troszeczkę pokąsani przez komary, jednak z głowami pełnymi ciekawych informacji dotyczących naszej małej ojczyzny, ruszyliśmy w kierunku naszej szkoły. W drodze powrotnej mogliśmy obserwować tereny kopalni piasku. Część  kopalni, która już jest wyeksploatowana obecnie stała się łowiskiem ryb, a roślinność, która ją otacza to roślinność typowo wodna.

Na umówioną godzinę, wszyscy szczęśliwie dotarliśmy pod naszą szkołę, gdzie przywitał nas Dyrektor. 

Dział: