Get Adobe Flash player

Jesteś tutaj

Strona główna

Dnia 7 maja 2018 roku w Publicznym Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rakszawie odbyła się akademia z okazji święta 3 maja. Została ona przygotowana przez uczniów klasy 3c. Wydarzenie to miało miejsce na początku 6 lekcji. Uczniowie przez radiowęzeł przypomnieli kilka faktów historycznych dotyczących Konstytucji 3 maja, wyrecytowali dwa wiersze napisane ku upamiętnieniu tego wydarzenia oraz zaśpiewali pieśń z nim związaną.

Akademia została przygotowana w celu przypomnienia, dlaczego Konstytucja 3 maja była i jest tak ważna dla Polaków i uświadomienia młodzieży jakim patriotyzmem wykazali się nasi ówcześni rodacy, którzy odważyli się stworzyć tę konstytucję.

Akademię przygotowało pięcioro uczniów. Informacje historyczne oraz wpływ konstytucji na dzieje Polski przedstawiła Wiktoria Marcinek. Dwóch uczniów zarecytowało dwa piękne wiersze o tejże konstytucji. Pierwszy wiersz Franciszka Karpińskiego pt:,, Na dzień 3 Maja’’ został zadeklamowany przez Huberta Śliża. Drugi wiersz Józefa Relidzyńskiego pt:,, Radosny dzień’’ wygłosił Patryk Rejman. Oprawą muzyczną zajęły się Weronika i Gabriela Janas, śpiewając ,, Mazurek 3 maja’’.

Całe przedsięwzięcie trwało kilkanaście minut, oprócz podanych wyżej zrealizowanych celów organizatorzy zaproponowali nowoczesne sposoby spędzania majówki, przedstawili powody, dla których dzisiaj również warto świętować uchwalenie Konstytucji 3 maja oraz postarali się zachęcić swoich kolegów i koleżanki do patriotycznego obchodzenia tego święta.

W naszym mniemaniu akademia ta była potrzebna do zaznajomienia młodego pokolenia kreatywnym oraz tradycyjnym obchodzeniem nie tylko święta uchwalenia Konstytucji 3 maja, ale również innych polskich świąt. Co więcej uważamy, że patriotyzm, tradycja i miłość do ojczyzny powinna być zakorzeniana w człowieku od najmłodszych lat.

Wiktoria Marcinek 3c

Dział: