Get Adobe Flash player

Jesteś tutaj

Strona główna

9 marca w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie z panią Beatą Krawiec, która odpowiedziała w niezwykle interesujący sposób na pytanie - „Dlaczego warto czytać?”. Już sam początek spotkania okazał się bardzo ciekawy, ponieważ usłyszeliśmy historię o podróżniku Jacku Pałkiewiczu oraz o kilku mało znanych faktach z historii, takich jak na przykład to, że Hitler miał psa o imieniu "Blondi".

Wyżej wspomniany pan Pałkiewicz również okazał się niezwykle intrygujący. Co dziwne w większości jego postać nie była nam znana, a przecież to on odkrył źródło Amazonki i uczył surwiwalu żołnierzy. Po tym wstępie, pani Beata opowiedziała o historii pisma. Było ono znane już w starożytności, gdzie Sumerowie ok. 3500 r. p.n.e wynaleźli pismo klinowe. Starożytny Egipt pod tym względem również nie zawodzi, ale o nim słyszał każdy. Po pięknym antyku, nastała "era ciemności" - średniowiecze. W tym okresie przepisywaniem książek zajmowali się mnisi. Były one bardzo drogie, a ich ceny przekraczały nieraz wartość kilku wsi. Cudu dokonał dopiero niemiecki rzemieślnik Johannes Gutenberg, który był twórcą pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. Sam muszę przyznać, że pani Beata Krawiec bardzo dobrze umie opowiadać, bo z pozoru mogło by się wydawać, że historia, tym bardziej książek jest po prostu nieciekawa, a jest zupełnie przeciwnie. Drugą częścią spotkania było uświadomienie nam jak wiele pożytku czerpiemy czytając. Argumentem na którym bardzo skupiła się to przede wszystkim to, że uczymy się myśleć, bo mass media tę przyjemność nam odbierają. Co więcej mogą one nami skutecznie manipulować. Nic nie opisze lepiej reszty drugiej części spotkania niż sama mówczyni, która zrobiła to poprzez swoje warte zapamietania cytaty.

"Przegrywanie jest ważniejsze niż wygrywanie" - Te słowa bardzo wiele znaczą, szczególnie z ust kogoś kto tak wiele przeszedł, a mimo wszystko był w stanie nam przekazać tak wiele pozytywnej energii. Bardzo wiele trudu, złe dzieciństwo nie sprawiły, że się poddała, więc czemu my mamy się poddać? Z tym cytatem zgadzam się również ja, gdyż przegrywanie wytyka nam nasze błędy, i uczy pokory, a trud, który pokonujemy przybliża nas do celu.
"Szukać alternatyw" - Z tym cytatem łączy się ściśle drugi "Jeżeli zamykają się jedne drzwi, to otwierają się drugie" - Pamiętajmy że trzeba umieć wykorzystać to, co mamy, dzięki temu możemy osiągnąć jeszcze więcej. Dużo uwagi zostało również przywiązane do tzw. Efektu Motyla, czyli małych decyzji w przeszłości które mają wielkie konsekwencję w przyszłości. Może się nam wydawać że czytanie to taka zabawa, a i owszem, w pewnym sensie jest to zabawa, ale wiele dająca i kształtująca nasz charakter. Na pewno choć jedna rzecz której nauczyliśmy się podczas lektury przyda nam się w przyszłości.
"Tylko my się ograniczamy". Tak jak wspomniałem wcześniej, otrzymaliśmy również wiele tzw. "Pozytywnej energii", czyli motywacji. Za przykład pani Beata podała Pudziana - czy mógłby osiągnąć tak wiele, gdyby o to nie walczył? Czy my się od niego czymś różnimy? Nie, również jesteśmy w stanie walczyć, żeby coś osiągnąć, i do tego byliśmy zachęcani. Na tym zakończyło się nasze wyjątkowo ciekawe spotkanie.

Marek Prus, kl. 3b